Celostátní kolo Svojsíkova závodu

15.9. - 17.9. 2017

Po postupu z okresního kola v Újezdě u Brna a vítězství v krajském kole na Kaprálově mlýně měla skautská družina Medvědů z Kuřimi tu čest reprezentovat Jihomoravský kraj na celostátním kole Svojsíkova závodu, které se konalo 15.-17.9. v okolí Lipnice nad Sázavou.

Měli jsme celé letní prázdniny na poctivou přípravu a organizátoři nás opravdu nešetřili a během prázdnin diktovali úkol za úkolem, ať už to byla tvorba praporu tématicky laděného ke Hře o trůny, sepsání a nacvičení divadla nebo vymýšlení snídaně o 50 porcích reprezentující náš kraj.

Samotný závod pro nás začal v pátek brzo ráno odjezdem do Humpolce, vedle pětičlenného soutěžního týmu nás vyrazilo dalších 9 kuřimských skautů ať už jako doprovod družiny nebo jako dobrovolníci pomáhající s organizací závodu. Po poledni už v Humpolci stály nastoupeny nejlepší dívčí a chlapecké týmy z každého kraje se sbalenými krosnami, nádhernými prapory a všichni odhodlaní vydat ze sebe to nejlepší.

Závod opět prověřoval orientaci v terénu, táboření a vaření v přírodě, schopnost poskytnout první pomoc, spolupráci, fyzickou zdatnost, znalost přírody a spoustu dalších skautských i neskautských dovedností a znalostí. Příjemným zpestřením byly určitě stanoviště na zřícenině Orlík a poté večerní program a úkoly i s přespáváním na hradě v Lipnici. Celý víkend byl opravdu nabitý zážitky, novými zkušenostmi i známostmi. Chvílemi né úplně příjemné počasí nemělo šanci nikoho zastavit, na spánek téměř nebyl čas ani pomyšlení.

Ale přeci jen byl to závod a hrálo se o velkou prestiž, a tak se napětí při nedělním vyhlašování výsledků dalo krájet. O konečném výsledku rozhodovalo tisíce detailů z celého víkendu a rozdíly mezi prvním a posledním týmem skutečně nebyly tak obrovské. Naši Medvědi obsadili konečné 8. místo z 15 chlapeckých týmů, lehké zklamání, skvělý výsledek, těžko říct, každopádně spousta úžasných vzpomínek.

Závody se konají jednou za 2 roky a jsou určeny pro děti do 15 let, tak nezbývá doufat, že i příští generace nás budou reprezentovat podobně úspěšně jako naši Medvědi.