Domašov nad Bystřicí - celostředisková výprava

4.5. - 6.5. 2018

V pátek 4.5. jsme se vlakem vydali na celostřediskovou výpravu do Domašova nad Bystřicí, kde jsme měli strávit celý víkend.

Jelikož jsme jeli přes dvě a půl hodiny, tak jsme během cesty zahráli několik her, aby nám rychleji utekla. Jakmile jsme dorazili do Domašova na skautskou základnu, tak jsme se navečeřeli. Následně byla na programu úvodní hra, která děti uvedla do tématu výpravy – Hoši od Bobří řeky a ve které děti mohly získat bobříka zručnosti za to, že si postaví stan. Protože bylo pozdě, tak vedoucí po hře už jen zahráli dětem Večerníčka a šlo se spát. Na starší účastníky však ještě čekalo malé překvapení. Po večerce si šli zahrát ven noční hru, která spočívala v tom, že se snažili pomocí zapojení svých pocitů získat poklad, který u sebe držel drak, jenž byl zrovna v určité náladě. Jeden se radoval, druhý smutnil, třetí byl vzteky bez sebe atd. Všem se nakonec povedlo získat od každého draka jeho poklad a úspěšně hru dokončit.

Druhý den jsme vstávali okolo osmé a po snídani jsme šli dopoledne na dvě hodinky pomoct správcům Domašova s prací. Jedna skupinka se postarala o to, aby všechno dřevo poházené po okolí bylo k dispozici u ohně, druzí uklízeli nasekané dřevo do dřevníku a skupinka odvážných vedoucích (Maty a Smajl) se postarala o přesunutí kompostu. Po hře se šla zahrát velká bojovka na místní fotbalové hřiště, kde děti mohly posbírat také pár bobříků. Po delikátním obědě, který zařizoval náš servis tým v sestavě Máslo, Terka, Klárka a Mamut, jsme měli chvilku na odpočinutí a mohlo začít velké lovení bobříků přes celé odpoledne. Na programu byl totiž střediskový závod, ve kterém byly děti rozděleny do skupinek a chodily po okolí po stanovištích, kde plnily zadané úkoly. Úkoly byly různého druhu, které prověřovaly například znalost zdravovědy, umění rozdělat oheň nebo logické myšlení či fyzickou zdatnost. Všichni se snažili splnit své úkoly co nejlépe, avšak ne vždy to vyšlo na sto procent.

Po této náročné hře, při které si děti mohly prohlédnout i okolí Domašova, se konala večeře v podobě opékání špekáčků. Chvíli se i hrálo na kytary, a pak už se u nástupu zazpívala večerka, zahrál se Večerníček a šlo se spát.

Ti větší však ještě zůstali vzhůru a to proto, že si je vyzvedla delegace až ze samotné Paříže, a pozvala si je do baru, kde probíhala velmi vznešená swingová párty určená jen pro vyšší společnost. Náhle jsme se přesunuli do období dvacátých let 20. století a každý se snažil odhalit příběh své postavy, která pocházela z Francie. Na akci se však vyskytoval agent, který pracoval pro ruskou rozvědku, ale novináři včas upozornili společnost, na koho si dávat pozor. Šlo jen o to zjistit, které informace jsou pravdivé a které ne. Po skončení této hry už šlo vykání stranou a my se znovu vrátili do roku 2018. Swingová párty mohla pokračovat a poté se všichni odebrali do postelí.

Ráno jsme po snídani uklidili celou základnu a následně se nachystali na hru, kde děti mohly ulovit poslední dva bobříky (síly a mrštnosti). Hrála se hybka, kde se děti snažily získat z kruhu, který byl bráněn vedoucími, vlajku, a donést ji do svého kruhu. Většina se jen těžko dostávala přes hradby novozélandských „All-blacks“, kteří kruh bránili a své nepřátele zastrašovali Hakou. Po hře nám zbylo ještě trochu času, tak jsme si zahráli vlajkovanou.

Výborným obědem najezení a spokojení ulovením všech bobříků jsme nasedli zpět do vlaku a navečer jsme dojeli do Kuřimi, kde jsme se v kruhu rozloučili a všichni už spěchali za svými rodiči.

Tímto bych chtěl poděkovat všem 55 účastníkům, že na výpravu jeli. Zejména bych pak chtěl poděkovat Pařmenovi, Máslovi, Patrikovi V., Ondrovi, Letušce, Mamutovi, Pavlovi, Marťovi, Matyášovi, Gygametovi, Terce, Klárce, Smajlovi, Hepinovi a Danovi, že výpravu uskutečnili a že proběhla tak, jak proběhla.

Patrik (Palačinka)