Roveři na Silvestra v Jeseníkách

29.12. - 1.1. 2019

V sobotu 29.12. jsme vlakem se 75% slevou vyrazili s krosnou a běžkami směr Jeseník. Této expedice se účastnili Ďas, Zuzka, Radar zvaný Šupinka, Patrik zvaný Sandman zvaný Palačinka a Bimbo zvaný Cimbál se Špuntem, kteří se však kvůli školním povinnostem dostavili až o den později.

V Jeseníku jsme se ubytovali v malebné klubovně, která měla ledničku, která se nacházela za oknem, větší než celý zbytek klubovny. Prostory zde byly naprosto ideální a my jsme byli rádi, že jsme sehnali tak skvělé místo na spaní uprostřed města. První den jsme měli jen jediný naplánovaný program, a to byl bowling. Sandman později zvaný Mistr potvrdil, že na domácí dráze nemá konkurenci, a kromě jedné fáze, kdy chytl krizi, a naopak pan Šupinka hodil 3 striky po sobě, ovládl tento turnaj. Nutno podotknout, že při některých hodech bychom na dráze velmi ocenili mantinely.

Druhý den už nás však čekala pořádná porce na běžkách (24 km). Ráno jsme se vzbudili a v pohodě s předstihem, jak už to u nás bývá, došli na autobus. Tím jsme se svezli až na Červenohorské sedlo, odkud jsme vyrazili směr Praděd. Tam jsme se museli trochu zotavit z místní chumelenice, která neznala zábrany. Nazpět jeli někteří z nás díky sněhu poslepu, avšak všichni jsme se úspěšně sešli na Švýcárně, kde jsme si dali specialitu od místních domorodců, zelňačku. Cesta zpět byla také zajímavá. Chtěli jsme zkusit místní zkratku. Byla to sice kratší, ale horší cesta, takže jsme se nevyhnuli pár havárkám. Po náročné cestě zpět jsme se občerstvili na Červenohorským sedle, a už jsme opět seděli v autobuse a těšili se na večerní lázeňskou vířivku. Nutno podotknout, že veškeré vrchařské prémie získal pan Šupinka, který svým ladným a neklouzavým skluzem zničil všechny soupeře rozdílem 7 koňských délek.

Po sportovním výkonu jsme potřebovali regeneraci, a tak jsme navštívili již zmíněné Priessnitzovy lázně. Vířivka nám opravdu pomohla nabrat síly na další výkon. Po pár pokusech o fotku, kde všichni dělají stojku pod vodou, a po Tarzanově meditačním představení, už jsme opět seděli v autobuse směr klubovna.

Druhý, silvestrovský den jsme si to namířili vlakem na Ramzovou, odkud jsme vyjížděli na běžkách na Paprsek. Šupinka opět dokázal, že do kopce je se svými turboběžkami nedostižný. Tentokrát se mu to však nevyplatilo, protože při jeho rychlosti zapomněl odbočit doprava, a tak jsme na něj nahoře museli chvíli počkat. To už s námi jel i Špunt. Bimbo zůstal na klubovně, protože se učil, vysával, umýval nádobí, vynášel koš, utíral prach a chystal ozdobu na Silvestr. Vyjeli jsme tedy na Paprsek, kde jsme se těšili na místní borůvkové knedlíky. Po jejich spořádání jsme se přeplnění odvalili zpět ke běžkám, a protože jsme měli dostatek času, vyrazili jsme pozdravit naše sousedy do Polska. Zde jsme zdokumentovali náš zahraniční a mezinárodní triumf a jeli jsme zpět na Ramzovou.

Po cestě jsme potkali Martina Fourcada, který zde jel zrovna závod SP a samozřejmě vyhrál, s jednou chybou na střelnici. Cesta zpět byla výborná. Jelo se téměř pořád z kopce. V této poslední fázi se velmi trápil náš pan Šupinka, kterému buď už došel dech, anebo nezvolil vhodné namazání. Po závodě nechtěl poskytnout rozhovor, takže těžko říct, jak to bylo. Na Ramzové už z některých běžkařů nepatřící do naší skupiny byla cítit oslava Silvestra, a tak bylo naše čekání na vlak plné zážitků a tančících představení.

Večer jsme úspěšně oslavili Silvestra i my. O půlnoci jsme vyšli na jesenické náměstí, kde kromě nás slavila i místní mladá krev. Popřáli jsme si vše nejlepší do nového roku a druhý den už jsme seděli ve vlaku a za doprovodu písně „Šrouby do hlavy“ jsme odborně diskutovali nad tím, co je to andragogika.

Díky, že jste náš report vydrželi číst až do konce. Přeji i Vám šťastný nový rok.

Patrik Palačinka