SaS jedou na Ivančenu

19.4. - 21.4. 2024

Je brzké odpoledne, 19.4. Na nástupiště kuřimského nádraží přibíhá poslední opožděný jedinec. Nervózní vedoucí 1. oddílu skautů a skautek počítají účastníky, všichni nastupují do vlaku a odjíždí směrem k Ivančeně. Když po průjezdu Ostravou, který je pro některé skauty čistým utrpením, konečně dojíždějí do Ostravice, nastává počítání účastníků znovu.

Celá kuřimská delegace se následně vydává někam do kopce, ono to v horách moc jinam nejde. Po noci strávené ve zbrusu nových stanech se znovu vydávají do prudkého a pro některé poněkud zabijáckého stoupání. Kolem dvanácté hodiny přicházejí k mohyle na Ivančeně na slavnostní nástup (Ivančena je kamenná mohyla v Beskydech pod vrcholem Lysé hory v Malenovicích. Byla postavena na památku skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistické odbojové skupině Odboj slezských junáků.) a směřují dále na vrchol Lysé hory. Posilněni místní restaurací, svádějí se svými přáteli z Prahy bratrský boj o přístřeší a po vítězství se vším všudy odcházejí k pravděpodobně opuštěné vlekařské chatce, kde zakládají tábor pro druhou noc. Ráno, po snídani až do postele, balí stany a někteří provádějí ranní rituál válení se ve sněhu (nikdy nezkoušejte doma, jsme profesionální skauti a akce byla jištěna táborovým zdravotnickým týmem!!).

Po krátké cestě dolů do údolí a dlouhé sněhové bitvě nasedají na vlak zpět do civilizace. Patřičně znaveni, promočeni a v některých politováníhodných případech i nemocní, nyní netrpělivě čekáme na další akce, kterých budeme účastni s hrdostí nám vlastní.

Houston "The sólista" & Áďa "The skyl yšjů"